Skvělé místo pro focení

17.02.2022

Často hledám zajímavá, krásná a neokoukaná místa, která by přitom ještě nejlépe byla zcela opuštěná. No, dobře, rozumím, hledám tedy kompromisy. Jedním takovým se mi zdá být zatopený bývalý kamenolom v Hradci u Stoda. Splňuje od každého mého požadavku něco a je to úžasné místo nejen pro letní zevlování na sluníčku, ale i pro pořizování fotek v každém ročním období a nabídne opravdu úžasné scenérie a pozadí.

Lom v Hradci u Stoda je přibližně 25 km od Plzně směrem na západ (naštěstí). Je to bývalý kamenolom, kde se dřív těžila algonkinská břidlice a já nemám absolutně ponětí, co to vlastně je. Důležité je, že lom je volně přístupný a nabízí nádherné scenérie v každém ročním období. Jen v létě je tu trochu víc lidí, samozřejmě, protože lom se v současné době využívá jako koupaliště. To ale neznamená, že tu v zimě nepotkáte plavce otužilce. Ale to už mě trochu překvapilo. A není jich zas tak málo. Bravo, jednou se taky odhodlám. 

Trochu problém je s parkovištěm. Resp. je trochu daleko, především pokud taháte rekvizity a třeba i světla, cca. 1 km. Ovšem přes zákazy vjezdu s doplňující značkou "dopravní obsluze vjezd povolen" se dá dojet až k závoře (jojo, taky to občas riskneme). I tak Vás pak ale ještě čeká cesta zhruba 200m. Ovšem min. v létě se proti takovým nájezdníkům barbarům brání místní a volají policii. Kdo by se jim také divil. 


Scenérie pro pozadí jsou zde opravdu rozmanité. Najdete tu louku, les, vodu i skály. Co víc si přát. Na podzim hraje všechno barvami a když máte štěstí a chytíte mlhu, je to místo přímo mystické. 

Cestu sem najdete poměrně jednoduše. Stačí použít google maps a nebo waze a zadat Lom Hradec u Stoda. Z parkoviště už Vás navedou směrové šipky. Vstup je volný, neplatí se žádné vstupné a v létě je tu dokonce otevřený stánek. Takové pivčo při focení docela bodne. Pokud hledáte opravdu skvělé a rozmanité místo pro Vaše fotky, tuhle lokalitu byste si neměli nechat ujít.