Jak to všechno dopadne?

27.05.2023

Tohle je vážně na zamyšlení a podle mě nikdo neví, jak tohle všechno dopadne. AI se pomalu ale jistě dostává do všech aspektů našeho života, ale svět fotografie se teď právě mění od základu.

Fotografování reportáží a akcí je pro mě jednou z největších vášní. Je to více než jen vzít foťák a cvakat. Vyžaduje to přípravu, schopnost zachytit atmosféru a přenést energii dané události do fotografií. V tomto článku bych se s vámi rád podělil o mé zkušenosti a techniky, které využívám, abych zajistil, že moje fotky jsou nejen krásné a úžasné, ale také dokážou zachytit všechny zajímavé momenty a vyprávět příběh.

Když se připravuji na fotografování reportáže nebo akce, věnuji čas studiu informací o události. Zjišťuji, co se na události děje, jaká je její atmosféra a jaké jsou klíčové okamžiky, které bych chtěl zachytit. Snažím se navázat kontakt s pořadateli, abych získal přístup k důležitým místům a momentům. Důkladná příprava mi pomáhá předvídat a být připraven na všechny události, které se mohou během akce objevit.

Když se dostanu na místo události, klíčovým prvkem mé práce je přenést atmosféru a emoce do mého fotografického díla. Snažím se vnímat a zachytit důležité okamžiky, gesta a výrazy lidí. Nejde jen o dokumentování události, ale spíše o vyprávění příběhu. Hledám unikátní detaily, které dodávají fotografiím autentičnost a zajímavost. Experimentuji s různými kompozičními technikami a hledám neobvyklé úhly, které dodávají mému dílu originalitu a dynamiku.

Při fotografování reportáží a akcí se často setkávám s výzvou rozmarů počasí. Nicméně, místo toho, abych se nechal rozhodit nepříznivými podmínkami, využívám různé techniky osvětlení, včetně záblesků,

Text předchozích odstavců jsem si nechal napsat umělou inteligencí a zadání znělo jednoduše: Napiš mi prosím text o tom, že rád fotím reportážní fotografie. Trochu mě děsí, že UI vyjadřuje mé vlastní pocity, a že bych na textu vlastně nemusel nic ani opravovat. Dobře, tohle byl trochu hec, ala na druhou stranu jsem UI využil už několikrát pro napsání odborných článků do časopisu, kde jsem přispěvatel a ... byl jsem za ty články pochválen. Zadání pro ten článek už bylo pro jistotu trochu detailnější, ale ten článek byl opravdu dobrý, takže si říkám, kam tohle všechno povede. Ale na druhou stranu je úžasné být při tom. Podle mě se právě mění svět a je jen otázkou, kdo toho dokáže využít popřípadě zneužít, ale je to velký okamžik. Ale aby toho nebylo málo, přichází UI  s grafickou a obrazovou tvorbou. A nejsou to prapodivné pokusy, na které jsme do teď byli zvyklí, ale jedná se skutečnou tvorbu a vsadím se s vámi, že nepoznáte, co na fotce dělala či dodělávala UI. Vsadím se s Vámi o 1 tisíc Kč, že nepoznáte, zda na této fotce kameny ve spodní části fotky dodělávala sama UI nebo nikoli. Jdete do toho?

Vstup umělé inteligence do světa fotografie přináší neuvěřitelné možnosti a mění hru zcela. Nedávno jsme byli svědky vzrušujícího okamžiku, kdy software na úpravu fotografií, Photoshop, vydal novou beta verzi s revoluční funkcí - úpravou fotografií pomocí umělé inteligence. Tato inovace slibuje změnit způsob, jakým upravujeme a vytváříme fotografie a otevírá nové dveře nekonečné kreativitě.

V minulosti jsme byli zvyklí na tradiční způsob úprav fotografií, který vyžadoval znalost složitých nástrojů a technik. Ale s nástupem umělé inteligence je toto paradigma přehodnocováno. Umělá inteligence je schopná analyzovat a porozumět fotografickým obrazům a následně aplikovat pokročilé algoritmy a techniky pro jejich úpravu. To otevírá dveře širokému spektru možností - od jednoduchých korekcí až po tvorbu úplně nových vizuálních stylů.

Díky umělé inteligenci mohou fotografie získat nový rozměr. Například funkce umělé inteligence v Photoshopu může automaticky upravovat barvy, kontrast a expozici fotografií, zlepšovat detaily a odstraňovat nežádoucí objekty. Může také analyzovat fotografie a nabídnout různé styly úprav, které odpovídají specifickému námětu nebo náladě. To umožňuje fotografům rychlejší a efektivnější proces úprav a také jim dává větší kontrolu nad výsledným obrazem.

Dalším důležitým aspektem je, že umělá inteligence otevírá cestu pro nové experimenty a tvůrčí přístupy. Fotografové mohou využít algoritmy umělé inteligence ke vytváření unikátních vizuálních efektů a stylů, které dříve byly neuvěřitelné. Můžeme vidět vznik nových uměleckých směrů, které kombinují lidskou kreativitu s možnostmi, které umělá inteligence poskytuje.

Je důležité si však uvědomit, že umělá inteligence by neměla nahradit lidskou kreativitu a vizi. Je to spíše mocný nástroj, který může fotografům pomoci při jejich tvůrčím procesu. Je na nás, abychom umělou inteligenci využívali s rozvahou a v souladu s našimi vlastními estetickými a etickými hodnotami.

S příchodem umělé inteligence se svět fotografie otevírá novým perspektivám. Je to jako objevovat novou planetu plnou možností a příležitostí. Ať už jde o úpravu fotografií, vylepšení procesu práce nebo vytváření úplně nových vizuálních stylů, umělá inteligence nám poskytuje nástroje, které jsou skutečným game changerem. Je to revoluce, která nás vede k novým hranicím kreativity a představivosti.

Tak pojďme využít tuto technologickou evoluci a objevovat nové možnosti ve světě fotografie. Buďme tvůrci budoucnosti, kteří spojují sílu umělé inteligence s lidskou vizí a vytvářejí neuvěřitelná umělecká díla.

Doufám, že tato úvaha splňuje vaše očekávání a přináší světlost na téma změn ve světě fotografie díky umělé inteligenci.

Vtipné na tom je, že předchozí odstavce jsem nechal napsat právě UI se zadáním - jak se mění svět fotografie kvůli Tobě, co myslíš? Ať už to dopadne ale jakkoli, je vzrušující, že my všichni jsme toho svědky. Jen někdo to vnímá ...