Jak se dostat na pohovor pro pozici fotograf

13.11.2021

Nabízených pracovních pozicí pro fotografy je jako šafránu. Tedy alespoň těch oficiálních a zveřejňovaných. A protože fotografem se cítí být každý, kdo si kdy koupil zrcadlovku, je o tyto místa nesmírný zájem. Abyste vůbec dostali šanci prokousat se do užšího výběru kandidátů, kteří budou pozvání na pohovor, budete si muset dát záležet. 

Když jsem objevil inzerát jedné z největších českých outdoorových firem na pozici fotograf, byl jsem nadšený. Téma a produkt outdoorového vybavení je mi blízké a myslím, že by mě skutečně bavilo být součástí právě takového podnikání. Takže jsem se rozhodl o pozici se bojovat. Bylo mi jasné, že nabídek a životopisů budou mít asi víc než přehršle a chtěl jsem být pozván alespoň na pohovor. A pak se uvidí. Takže jsem začas přemýšlet, jak o tuhle šanci nepřijít. Jasné je, že musím splnit všechny zadané požadavky. ale rozhodl jsem se udělat něco navíc, něco netradičního. Klasický PDF životopis jsem tedy vzal, "zmuchlal", hodil do koše a začal vymýšlet formu sebeprezentace. Nakonec volba padla na video prezentaci. Na druhou stranu jsem nechtěl touhle částí ztratit až příliš mnoho času a vytvářet video v programu DaVinciResolve, který mám. Je sice úžasný, neuvěřitelně výkonný, dá se s ním vlastně opravdu kouzlit a je, a to je vážně neuvěřitelné, zadarmo, ale nemá moc presetů. Tedy vše co chcete mít,  vyrábíte sami - na koleni.  Chtěl jsem zaujmout, ale přitom si práci přece jen trochu zjednodušit. A nakonec jsem přeci jen našel řešení. Našel jsem stránku Canva, která nabízí spousty presetů pro prezentaci, videa, grafiky, příspěvků na sociální sítě a tak vůbec. Spousty těch mustrů je zdarma, nebo napůl zdarma (můžete použít grafiku, ale obrázky si doplníte vlastní). A to je vážně příležitost vytvořit něco nápaditého, něco co zaujme a přitom Vás to nestojí příliš času a nemusíte platit. Prohlídl jsem si informace o firmě, jejich stylu a začal tvořit. A poslal jsem jim tohle: 

Když jsem prvně říkal, že jsem zmuchlal a do koše zahodil klasický PDF životopis, byla to pravda jen napůl. Na PDF životopis jsem úplně nezanevřel. Jen jsem prostě rezignoval na klasický životopis a vytvořil trochu jiný dokument. Není v něm ani jedna zmínka o vzdělání, předchozích zaměstnání a o mém věku. Je to prostě sebeprezentace mých dovedností, zkušeností, odkazů na mojí práci, charakterových vlastností a kontaktů na mě. Vypadal takto: 

No a vyplatilo se. Byl jsem pozván na pohovor. To už je takové malé vítězství. Pak už záleží hodně na Vás samotných. Při pohovoru samotném jsem dostal feedback, za který jsem byl opravdu vděčný. Do svého týmu hledají někoho, kdo vlastně vůbec neodpovídá mému profilu. Nechci přesně zmiňovat detaily, protože oficiálně je to vlastně nekorektní, ale z hlediska toho, kdo zaměstnává a platí, naprosto logické. Důvod, proč mě vlastně pozvali na pohovor, byla vlastně jen prezentace a životopis, který jsem poslal. A pak celý pohovor probíhal skvěle. Vlastně jsme se bavili jako parta lidí se stejným zájmem. Během pohovoru jsem zjistil, že nabízená práce vlastně nebude vůbec kreativní. Jednalo se především o focení produktů pro e-shop. Tedy postavit, načechrat produkt, zajisti čisté bílé pozadí na světlech a zmačknout. A další. Jenže všechno ostatní znělo skvěle a tak jsem i nadále o spolupráci velmi usiloval. A vyplatilo se. Dostal jsem úkol. Nafotit batoh jednak pro e-shop s vlastnostmi, které jsem zmiňoval a jednak pár imageových fotek. Úkol jsem splnil a poslal včas.

No a jak to celé dopadlo?

Vlastně to celé nedopadlo. Takže proč vlastně píšu tenhle příspěvek? No, mám pocit, že kdybych neudělal to o čem tu píšu, ani bych neměl příležitost se s nimi potkat. To, že jsem zmíněnou práci nakonec nedostal. je věc jiná. Kdybych býval nezaujmul minimálně svým přístupem, neměl bych ani příležitost se osobně prezentovat. Možná nakonec rozhodla "kvalita" mé práce, ale spíš si myslím, že zůstali pragmatičtí a volili kandidáta, který lépe odpovídal jejich preferencím (ale kdo ví, tady jsem zpětnou vazbu již nedostal). V každém případě to byla zajímavá zkušenost s procesem výběru fotografa do zaměstnání. A navíc si myslím, že tato část procesu výběrového řízení je ve všech oborech stejná. Nejdříve je nutné zaujmout a pak možná dostaneme příležitost.Mějte všichni fajn den. PJ