Dějiny psané na pětníku

25.08.2021

Místo národní hrdosti i mezinárodní ostudy. Místo, na které bychom měli být právem hrdí a přitom se mu raději běžně vyhýbáme. Místo, kde jsme se scházeli na první rande a stačilo říct: "Sejdeme se pod ocasem."

Václavské náměstí patří nesporně do centra české historie. Zde zhasínaly lidské životy za svobodu, pronášely se projevy, cinkaly klíče, slavila se vítězství. A taky je to místo, kde se okrádají turisti, mafie tu bojuje o moc a drsným způsobem si vyřizuje účty. Prodávají se tu drogy a bují prostituce.

Václavské náměstí je prostě plné rozporů. Něco jako zanícený vřed uprostřed krásného dívčího obličeje. Je to pohled nehezký, nicméně - léčit se to dá. Stačí přece vymáčknout, ošetřit a nechat zahojit.

Tahle fotka byla pořízena v prosinci 2020, těsně po nucené celonárodní karanténě. A na první pohled to vypadá, že lékařem vředu v centru Prahy se stal právě Covid. Feťáci, bezdomovci, prostitutky, naháněči, všichni byli pryč. Jenže tenhle lékař funguje jako naše zdravotnictví. Léčí symptomy a ne příčinu. Všichni už se dávno vrátili na svá místa. Odpočatí, s novou energií a odhodláním dohnat čas, který ztratili.